trende

Ekmek Fişi | Fırın Fişi

Ekmek Fişi | Fırın Fişi
11.06.2021
65

Ekmek Fişi – Fırıncı Fişi

İnsanoğlunun yaratıldığı günden bu yana temel gıdası hiç şüphesiz ki ekmek ve su olmuştur. Rivayete göre Hz. Âdem dünyaya gönderildiği gün Cebrail isimli melek Allah tarafından görevlendirilir ve Hz. Âdem’e ekmek yapması öğretilir. O günden bu güne kadar ekmek insanoğlunun vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Günümüzde modern fırınlarda teknolojik pişirmek teknikleri ile birçok çeşit ekmek yapılmaktadır. Bu ekmeklerin üretim aşamasından dağıtım aşamasına kadar birçok süreç zahmetli ve meşakkatlidir.

Ekmek üretimi yapanlar çok eski çağlardan bu yana hep saygı duyulan kişiler olmuşlardır.

Ekmek üretimi ve ekmek dağıtımı yapan fırınlar veya işletmeler, dağıttıkları ekmekler ile ilgili verileri mutabık kalınacak şekilde muhafaza etme ihtiyacı duyarlar. Yani ekmek üretimi yapan fırın, hangi bakkala, markete veya ekmek satıcısına kaç adet ekmek verdiğini geriye dönük olarak bilmek ister. Bunun için de geliştirilmiş bazı yöntemler ve teknikler vardır. Ekmek fişi bir başka deyiş ile fırın fişi bu işi kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir yöntemdir.

Ekmek Fişi Nedir?

Halk arasında ekmek fişi olarak bilinen fişler, bir matbaa fırın işletmesinin ihtiyaçları doğrultusunda basit bir tasarıma sahip olacak şekilde basılırlar. Basit bir ekmek fişinin üzerinde ekmeğin üretildiği fırının adı, tarih, telefon numarası, ekmek sayısı gibi bilgiler yer alır. Bu ekmek fişleri genellikle bir A4 kâğıt üzerine 20 veya 24 adet sığacak şekilde hazırlanır ve basımı gerçekleştirilirler.

Bu rakam talebe göre değişebilir. Ekmek fişi yani fırın fişi ekmeği üreten ile ekmeği vatandaşa satan kişi, kişiler ve kuruluşlar arasında rakamsal mutabakat için kullanılır.

Bir küçük örnek ile ekmek fişi nasıl kullanılır izah edelim.

Kardeşler Fırını isimli bir ekmek üreticisi ürettiği ekmekleri satışını yapmak üzere Erdal Bakkal isimli işletmeye verir. Verdiği ekmekler için de iki adet ekmek fişi veya fırın fişi düzenleyerek fişlerden birini Erdal Bakkal’a bırakır. 1 hafta sonra, 15 gün sonra veya 1 ay sonra biriktirilen fişler ile birlikte Kardeşler Fırını ve Erdal Bakkal bir araya gelerek kontrollerini sağlarlar. Kontroller sonucunda mutabık kalınan rakam üzerinden Erdal Bakkal Kardeşler Fırın’ına ekmeklerin parasını öder.

Ekmek Fişi Nerede Basılır?

Ekmek fişi genellikle matbaalarda basılır. Şanlıurfa ve çevre illerde faaliyet gösteren fırın işletmeleri Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarını kullanarak urfa matbaa yazmaları halinde ya da Şanlıurfa matbaa şeklinde bir arama yapmaları durumunda ihtiyaçları olan ekmek fişini bastırabilirler.

Ekmek Fişi Tarihçesi

Dünya üzerinde ekmek fişi ilk kez Osmanlı Döneminde kullanılmıştır. Osmanlı Padişahı Dördüncü Murat nam-ı diğer Murad-ı Hüdavendigar tarafından kullanılması istenmiştir.

Osmanlı döneminde ekmek üretimi yapan fırınlar fırını olmayan yerleşim yerlerinde ekmek satışı yapanlara ekmek dağıtmak ile görevlendirilmişlerdir. Ekmekleri satıcılara dağıtan fırınlar ile ekmek satıcıları arasında bazı anlaşmazlıklar ortaya çıkınca konu dönemin padişahı Dördüncü Murat’a kadar intikal eder. Dördüncü Murat konu ile ilgili Vezir Bayram Paşa’yı görevlendirir. Bayram Paşa bu anlaşmazlığın önüne geçmek için ekmek defteri veya fırın defteri denilen bir defter hazırlar ancak bu defter üzerinden de anlaşmazlıklar ortaya çıkınca Dördüncü Murat bu defterden iki adet hazırlanmasını ve birini fırıncının birini de ekmek satıcısının doldurmasını ister. Bu şekilde orta yol bulunmuş olur. Ancak daha sonraları defter yerine küçük fişler, küçük kâğıt parçaları kullanılmaya başlanılmıştır. Fırın fişi yani ekmek fişi günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Daha sonraları ekmek fişi / fırıncı fişi ihtiyaç sahibi ailelerin ekmek ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılmaya da başlanmıştır.

Fırın Fişi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Fırın fişi tasarımı basit, sade ve bilgiye kolayca ulaşmayı sağlayacak şekilde olmalıdır. Tasarım olabildiğince küçük ama kolay okunabilir büyüklükte olmalıdır. Bu fişler biriktirilmelidir. Yıpranmalara karşı biraz kalın olması tavsiye edilmektedir.

Peki, fırın fişi, ekmek fişi hangi tasarım programı ile hazırlanır. Fırıncı Fişi, ekmek fişi Adobe Photoshop, Adobe İllustrator, Adobe Indesign, Corel Draw gibi tasarım programları vasıtası ile hazırlanır ve baskıya alınır.

Şanlıurfa Matbaa tarafından tüm ihtiyaçlara uygun olarak fırıncı fişi, ekmek fişi tasarımı yapılmakta ve istenilen adette basılmaktadır.

Şanlıurfa Fırıncı Fişi – Ekmek Fişi olarak da geçen ekmek fişleri urfa matbaa tarafından uygun fiyata imal edilmektedir. Fırınlar için ekmek fişi basan matbaa urfa matbaa olarak Fırın Fişi Basımı en uygun fiyatlara yapılmaktadır.  iletişim için: 0507 537 87 17 veya urfamatbaa.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ekmek Fişi Başka Nerelerde Kullanılır?

Çok eski zamanlardan beri kullanılmaya başlanan ekmek fişleri günümüzde azalma gösterse de kullanılmaya devam etmektedir.

Aile reisleri fırınlardan peşin para ile veya veresiye olarak aylık ekmek ihtiyaçlarını giderirlerdi. Diyelim ki, Yılmaz ailesinin reisi Ali Yılmaz, ailesinin günlük ekmek tüketimini hesaplayarak 1 aylık ekmek ihtiyacını belirledi. Belirlenen 1 aylık ekmek ihtiyacı 100 TL ise Ali Yılmaz, Erdal Bakkal’a 100 TL öder ve karşılığında 100 Adet ekmek fişi alır. Bu ekmek fişi üzerinde 1 ekmek yazmaktadır. Para yerine kullanılan bu ekmek fişleri Yılmaz ailesi tarafından Erdal Bakkal’dan ekmek almak için kullanılır.

Yalnızca bakkallar değil fırıncılar da bu fişleri kullanmaktadır. Buna fırıncı fişi de denilmektedir.

Ekmek fişi ya da bir başka deyiş ile fırıncı fişi para yerine kullanılan veya ay sonunda ya da ay başında tarafların mutabık kalması, anlaşmazlığa düşmemesi için kullandığı bir yöntemdir.

Ekmek fişleri hayır işlemek isteyen kişiler tarafından da kullanılmıştır. Toplu halde fırınlardan veya bakkallardan alınan ekmek fişi ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılır ve bu ihtiyaç sahibi aileler onurunu kırmadan, ihtiyaç sahibi oldukları anlaşılmadan istediği fırından veya bakkaldan elindeki fiş miktarı kadar ekmek alabilmektedir.

Günümüzde bu uygulama özellikle Ramazan aylarında belediyeler tarafından da uygulandığı görülmektedir. Belediyeler tarafından özel olarak hazırlanan ekmek fişi veya fırıncı fişi ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılarak, ihtiyaç sahibi ailelerin anlaşmalı olan yerlerden kolay bir şekilde para ödemeden ekmek alabilmesini sağlamaktadır.

Ekmek Fişi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Ekmek fişi veya fırıncı fişi kullanmak son derece avantajlıdır. Fırınlar tarafından mahalle sakinlerine ekmek fişi verilir. Bu ekmek fişleri ile birlikte ailenin ekmek ihtiyacı giderilmiş olur. Hem para kullanmaya gerek kalmaz hem de ekonomiktir. Fırınlarda 1,5 TL’den satılan ekmek ekmek fişi veya fırıncı fişi kullanan kişilere 1,25 hatta 1 TL’den bile satılmaktadır. Bu bakımdan ekmek fişi / fırıncı fişi daha ekonomiktir.

Ekmek Fişi kullanımının git gide azaldığı gözlenmektedir ancak hala büyük bir çoğunluk ekmek fişi kullanmaya devam etmektedir. Ekmek fişi / fırıncı fişi yeni nesil tarafından da kullanılmalıdır. Özellikle öğrenciler veya gurbette çalışanlar ekmek fişi kullanmaya özen göstermelidir.

Ekmek fişi kullanmak hem geçmişten günümüze kadar uzanan güzel bir geleneği yaşatmak hem de bireysel veya toplumsal ekonomiye bir nebze olsun katkı sağlamak amacıyla kullanılabilir.

Fırıncı fişi veya ekmek fişi urfa matbaa tarafından uygun fiyatlara kaliteli bir şekilde basılmaktadır.

www.urfamatbaa.com adresi üzerinden tüm baskı ürünleri ile ilgili detaylı bilgi alabilir, urfa matbaa ile iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp
Ramazan Bulut
Ramazan Bulut
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?